شماره مطلب: 14831
گفتگوی هفته دفاع مقدس/

دفاع امروز باید دفاع فرهنگی باشد

موذن در گفتگو با خبرنگار این پایگاه اطلاع رسانی گفت: امروز دشمن مرزهای خاکی را رها کرده و از مرزهای مجازی وارد کشور شده و بخش عظیمی از سنگر های فکری و ذهنی را تسخیر کرده است لذا دفاع باید دفاع فرهنگی باشد و نیروها و امکانات فرهنگی جامعه را بسیج نموده و در جهت رشد و توسعه فرهنگ ملی و مذهبی و بدور از تعصبات، عشق به انقلاب و ایران و اسلام را در دلهای جوانان بارور کرد.

همزمان با هفته گرامیداشت دفاع مقدس خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج فرهنگیان فارس به سراغ فرهنگیان بسیجی و نخبه استان رفته و با آنها گفتگو نموده است. در ادامه گفتگو با محسن موذن از فرهنگیان بازنشسته شهر شیراز را می خوانیم.

موذن با اینکه دفاع از اسلام و جمهوری اسلامی و تبعیت از ولایت فقیه از انگیزه های رزمندگان برای حضور در جبهه ها بود گفت: ما باید مصداق های رفتاری جوانان آن دوران از جمله غیرت و مردانگی، وطن خواهی و دفاع از ارزشهای خود را برای جوانان جامعه کنونی الگوسازی نماییم.

موذن در ادامه به تشریح عرصه های دفاع از انقلاب اسلامی در جامعه کنونی پرداخت و گفت: امروز دشمن مرزهای خاکی را رها کرده و از مرزهای مجازی وارد کشور شده و بخش عظیمی از سنگر های فکری و ذهنی را تسخیر کرده است لذا دفاع باید دفاع فرهنگی بوده و نیروها و امکانات فرهنگی جامعه را بسیج نموده و در جهت رشد و توسعه فرهنگ ملی و مذهبی و بدور از تعصبات، عشق به انقلاب و ایران و اسلام را در دلهای جوانان بارور کرد.

این مجاهد عرصه فرهنگ با بیان اینکه تفاوت میان عرصه ها و میادین دفاع مقدس در دهه اول انقلاب و دهه چهارم بسیار زیاد است تصریح کرد: برای جنگ نظامی و دفاعی از مرزهای خاکی، نیروی شجاع و دلیر و از جان گذشته نیاز بود و هر چه تعصبات دینی و سایر تعصبات قوتی تر باشد نه تنها آسیبی وارد نمی کند بلکه بعضا باعث رعب و وحشت دشمن می گردد. اما در عرصه سیاسی و فرهنگی، فکر و اندیشه و احساس مخاطب را هدف قرار داده و تعصبات چندان کاربردی نداشته بلکه آسیب زا است لذا در این عرصه باید سطح آگاهی ها و بصیرت جوانان را با شیوه های موثر مورد خطاب قرار داد.

موذن در ادامه صحبت های خود به تهدیدات دشمنان در زمان کنونی اشاره کرد و افزود: دشمن در همه عرصه ها فعال است اما عرصه فرهنگی را در اولویت اول خود قرار داده است و اولویت های بعدی را می توان به ترتیت، سیاسی، اجتماعی و نظامی نام برد.

وی در پاسخ به این سوال که آموزش و پرورش با توجه به فرصت های فرهنگی که در اختیار دارد چگونه می تواند در مقابله با آسیب و تهدیدات فرهنگی نقش خود را به خوبی ایفا نماید؟ گفت: آموزش و پرورش متاسفانه آنقدر درگیر مسائل روزمره شده که فرصت پرداختن به فعالیت های فرهنگی ندارد. امروز نه اعتبارات دولتی پاسخگوی نیازهای اساسی مدارس (همچون حقوق، ساخت و ساز و تعمیرات و هزینه های آموزشی) است و نه کمک های مردمی فراگیر است. لذا بخش مهمی از وقت مسئولین و اعتبارات آموزش و پرورش صرف اینگونه امور می شود و آن گونه که به نظر می رسد فعالیت های فرهنگی و پرورشی در همه ارکان آموزش و پرورش دراولویت آخر است.

وی در پایان با بیان اینکه در زمان کنونی آموزش و پرورش به تنهایی قادر به تربیت و پرورش نیروها و جوانان تراز جمهوری اسلامی نیست. ادامه داد: تعداد زیادی از مسئولین و خصوصا معلمان آموزش و پرورش افراد مومن و مقید به انقلاب هستند که آنها تاثیر به سزایی در پرورش روحیه ایثار و مجاهدت نوجوانان دارند که البته می طلبد در کنار آن مجموعه بسیج در آموزش و پرورش نیز با صرف امکانات و بودجه لازم برای اجرای برنامه های فرهنگی مجاهد ساز تلاش بیشتری نماید.

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.